آموزش اتصال دامنه (ir.) به کنویست


بعد از ثبت دامنه خود در ایرنیک، باید DNSهای آن را بر اساس سرویس ارائه دهنده میزبانی وب خود (کنویست) تغییر دهند تا بتوانند از دامنه خود استفاده نمایند. به همین دلیل نحوه تغییر DNSهای دامنه در ایرنیک موضوعی است که برای بسیاری از افراد به یک چالش تبدیل شد است! 


   DNS چیست؟

  آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چه عاملی باعث می‌شود، که با تایپ نام یک وب سایت به آن دسترسی داشته باشیم؟ پاسخ این سوال DNS است. DNS  مخفف عبارت Domain Name Service است. در واقع یک ویژگی است که توسط آن ارتباط میان هاست و دامنه برقرار می‌شود. زمانی که می‌خواهیم دامنه ای را به یک هاست اختصاص دهیم از DNS استفاده می‌کنیم. در صورتی که درباره دی ان اس به اطلاعات بیش‌تری احتیاج دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله DNS چیست را مطالعه کنید. در ادامه قصد داریم آموزش ساخت DNS اختصاصی را شرح دهیم.


  ایرنیک چیست؟

  پایگاه فیزیک نظری ایرنیک IRNIC ؛ کارگزار ثبت دامنه در ایران است که به عنوان ارائه دهنده انواع شناسه‌های نیک یا همان NIC-Handle به کاربران فعالیت می‌کند. برخلاف دامنه‌های بین المللی، برای ثبت دامنه‌های ملی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که همگی توسط ایرنیک تعیین شده‌اند. بدین صورت تمامی کاربران برای ثبت دامنه‌های ملی با پسوند‌های مختلف می‌بایست ابتدا قبل از هر کاری نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه‌ی نیک با توجه به نوع پسوند دامنه‌ای که نیاز به ثبت آن دارند، اقدام نمایند. 


  نحوه تغییر DNS یک دامنه در ایرنیک


  برای تنظیم dns های یک دامنه ملی باید به سایت ایرنیک مراجعه نموده و از طریق آن اقدام کرد. در ادامه آموزش، توضیحات دقیق تری در این‌باره به شما ارائه خواهد شد. بدین منظور می‌بایست مطابق مراحل ذیل اقدام نمایید:

  1. در ابتدا می بایست وارد کنترل پنل دامنه‌های خود در ایرنیک شوید.

  2. سپس در منوبار گزینه دامنه‌ها را انتخاب کرده و روی دامنه‌های من کلیک کنید.

  3. در ادامه دامنه‌ای که قصد تنظیم DNS های مربوط به آن را دارید را انتخاب کرده و روی دکمه «ویرایش ردیف‌های کارگزاری نام و میزبانی دامنه» کلیک نمایید.

  4. در قسمت تنظیمات DNS در بخش نام کارگزار نام‌های ns1.kenevist.ir و ns2.kenevist.ir و در قسمت آی پی کارگزار همان ip سرور را وارد کنید. سپس به سوال امنیتی پاسخ داده و صفحه را کمی به پایین اسکرول کنید. سپس برای ایجاد DNS اختصاصی روی گزینه “اعمال” کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شده در ایرنیک شما ذخیره شوند و شما بتوانید از دامنه خود به شکلی موثر استفاده نمایید.

  حال مانند توضیحات اولیه وارد کنترل پنل هاست خود شوید و در بخش تنظیمات  dns دو عدد  a-record  به نام ns1 و ns2 ایجاد کنید. به این ترتیب کار ساخت دی ان اس به پایان رسید.


  نکته یک: تغییر DNS های دامنه های ملی فقط از طریق پنل کاربری ایرنیک قابل انجام می باشد.

  نکته دوم: پس از تغییر DNS های یک دامنه، برای ست شدن صحیح DNS ها و اتصال دامنه به صورت کامل به هاست، بین 4 تا 6 ساعت زمان نیاز می باشد.