امنیت در فضای ابری
فضای ابری

امنیت چیست؟

واژه امنیت «Security» از لحاظ لغوی به معنای بی‌گزند، بی‌آسیب و دارای آرامش است. بشر نیز همواره به امنیت و اطمینان خاطر در هر زمینه ای نیاز دارد و با آرامش و امنیت است که انسان می‌تواند مسیر زندگی خود را به‌ راحتی و بدون دغدغه‌ی فکری پیش ببرد.

برای مثال امینت در خانواده به معنای داشتن یک کانون گرم خانوادگی، آرامش فکری، آرامش روانی والدین و فرزندان است و به همین میزان برقراری امنیت در یک سازمان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که سازمانی بتواند امنیت خود را در حد مطلوب تامین کند؛ تجارتی کم سود و کم ریسک خواهد داشت.

اما تامین امنیت همواره با چالش‌های زیادی روبرو است و مدیریت این چالش‌ها تاثیر غیر قابل انکاری بر موفقیت یا عدم موفیت سازمان دارد. 

امنیت در فضای ابری


امنیت پایگاه داده چیست؟

امروزه با رشد فن‌آوری نوع دیگری از امنیت تحت عنوان، امنیت در فضای مجازی، برای کاربران و سازمان‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در صورتی که امینت در این فضا از بین برود امنیت در مراتب بالا دست‌تر، و در مواردی حتی امنیت در یک کشور را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد. 

امنیت پایگاه داده به استفاده از طیف گسترده‌ای از کنترل‌های امنیتی اطلاعات به منظور محافظت از پایگاه داده (به طور بالقوه شامل داده‌ها، برنامه‌های دیتاسنتر یا توابع ذخیره شده، سیستم‌های پایگاه داده، سرورهای پایگاه داده و پیوندهای شبکه مرتبط) در برابر به خطر افتادن امنیت، یکپارچگی و دسترسی می‌باشد؛ که شامل انواع مختلف یا دسته‌ای از کنترل‌های فنی رویه‌های اداری و فیزیکی است.

در حال حاضر بیشتر مشاغل کوچک و بزرگ از خدمات ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند و زمانی که بحث ارتباط با اینترنت مطرح می‌شود، مهم‌ترین دغدغه همه افراد تامین امنیت داده‌ها و اطلاعات است. فضای ذخیره‌سازی ابری امکان نگهداری دادهای شما در چندین سرور (سرورهای بک آپ) می‌دهد. به این صورت که اکثر ارائه‌دهندگان فضای ابری، داده‌ها را در چندین نسخه در مراکز داده مختلف نگهداری می‌کنند بنابراین حتی اگر یکی از مراکز داده (دیتاسنتر) دچار نقض فنی شود، داده‌های شما توسط مراکز داده دیگر مدیریت می‌شوند و از آنها با امنیت بالا پشتیبانی خواهد شد. 

همچنین به منظور افزایش بیشتر امنیت،‌ در فضای ابری می‌توان اطمینان حاصل کرد که نسخه بک‌آپ از همه داده‌ها تهیه شده و در یک سرور جداگانه رمزگذاری است. به این ترتیب، اگر سرور پایگاه داده اصلی به خطرو بیفتد یا غیر قابل دسترسی باشد، داده‌های شما قابل بازیابی و ایمن هستند.

در فضای ابری لاگ هر کاربر (تاریخچه ورود هر کاربر) به صورت کامل ثبت می‌شود بنابراین امکان تشخیص فعالیت غیر معمول، برای شرکت‌های سرویس دهنده وجود داشته و درصد سرقت اطلاعات به سمت صفر میل می‌کند. از جایی که اطلاعات سرویس گیرنده برای کارمندان سرویس دهنده فاقد ارزش است، در نتیجه احتمال سرقت اطلاعات در حد قابل توجهی کاهش یافته و ملاحظات امنیتی در فضای ابری افزایش می‌یابد. 


مزایای استفاده از فضای ابری

 

  • قابل استفاده و در دسترس در هر مکان و هر زمان

اکثر سرویس‌های ابری دارای رابط کاربری آسان برای استفاده هستند و به راحتی امکان بارگذاری، نگهداری و بازیابی اطلاعات را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال اگر تاکنون تجربه استفاده از Google Drive یا iCloud داشته باشید، هر دو این سیستم‌ها از رابط کاربری ساده‌ای بهره‌مند هستنند که شما به راحتی و بدون هیچ دانش تخصصی می‌توانید دیتاهای خود را بر روی درایو آنلاین خود بارگذاری کنید و یا اگر فایلی را با استفاده از دستگاه تلفن همراه در درایویی ذخیره کرده باشید، می‌توانید آن فایل را با استفاده از رایانه یا هر دستگاه دیگری با اتصال به اینترنت بازیابی کنید و به داده‌های آن دسترسی پیدا کنید. نکته قابل توجه این است که این امکانات در هر مکانی برای شما فراهم است. 


  • مقرون به صرفه بودن

با استفاده از سرویس فضای ابری، می‌توان به راحتی معضلات ذخیره‌سازی داده‌ها را برون سپاری کرد. با استفاده از ذخیره آنلاین اطلاعات، هزینه‌های داخلی شرکت کاهش می‌یابد و سازمان برای مدیریت و ذخیره‌سازی اطلاعات خود به هیچگونه اقدامات داخلی و پشتبانی احتیاج ندارد زیرا شرکت ارائه دهنده فضای ابری تمامی مسئولیت‌ها را برعهده خواهد داشت. از جمله پیشنهاداتی که از طرف شرکت‌های خدمات ذخیره سازی ابری ارائه می‌شود نیز می‌شود نیز می‌توان به فضای ذخیره‌سازی بلند مدت با قیمت‌های مقرون به صرفه نام برد، که یک پیشنهاد برد برد برای مشاغل کوچک و کاربران شخصی بشمار می‌رود.


  • اشتراک‌گذاری آسان

هر سرویس ذخیره‌سازی ابری قابلیت اشتراک‌گذاری داده‌ها را نیز فراهم می‌کند. که این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا به راحتی فایل‌های کاری خود با دیگران به اشتراک بگذارند. در واقع می‌توان مستقیما فایل را برای کاربر دیگری ارسال کرده یا از چندین کاربر دعوت کنید تا فایل‌های شما را مشاهده کنند.


  • سیستم خودکار

فضای ذخیره‌سازی ابری مانند یک هارد دیسک بر روی سیستم عمل می‌کند و هر فایلی که کاربر در فضای ابری ذخیره می‌کند هیچ مشکلی بر عملکرد سایر وظایف نخواهد داشت. ممکن است بیش از یک کاربر از سرویس ذخیره‌سازی ابری استفاده کند تا زمانی که همه کارها توسط شرکت ارائه دهنده خدمات ابری مدیریت می‌شود؛ عملکرد فعلی کاربر هیچ تداخلی با عملکرد دیگر کاربران نخواهد داشت.


  • چند کاربری

با استفاده از فضای ابری، چندین کاربر می‌توانند به صورت هم‌زمان روی یک پرونده مشترک همکاری کنند. به عنوان مثال، می‌توان به چندین کاربر دسترسی داد تا آن‌ها نیز بتوانند به فایل‌های شما دسترسی پیدا کنند و آن را ویرایش کنند. همچنین اشخاص مجاز می‌توانند از هر نقطه از جهان به صورت همزمان به یک پرونده مشترک دسترسی پیدا کنند.


  • همگام سازی

با همگام‌سازی می‌توان داده‌های ذخیره شده در فضای ابری را با هر دستگاه دیگری دیگری همگام کرد. همان‌طور که مطرح شد، می‌توانید از هر دستگاه و هر جای دنیا به داده‌های خود دسترسی پیدا کنیم، اما این دستیابی با کمک همگام سازی انجام می‌شود با داشتن مشخصات معتبر می‌توان با هر دستگاهی وارد سرویس ذخیره سازی مشترک شده و به همه داده‌های ذخیره شد در آن فضای ذخیره سازی ابری دسترسی پیدا کرد. این درحالی است که هیچ نیازی به کپی کردن داده‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر نیست، اما برای دسترسی به همه پرونده‌ها به یک اینترنت خوب نیازمندید. 


  • متناسب با آنچه شما می‌خواهید

برای دسترسی یا مشاهده فایل‌ها و اطلاعات خود نیازی به هارد دیسک یا فلش ندارید، همه کارها به صورت آنلاین انجام می‌شود. در عین حال،اگر قصد جست و جو میان داده‌های خود را داشته باشید، هیچ فضایی روی دستگاه شما اشغال نخواهد شد. حتی اگر در داده‌ها تغییری ایجاد کنید، همه تغییرات در هر دستگاهی که با آن سرویس ذخیره‌سازی همگام سازی شده است، اعمال خواهد شد. همچنین به منظور استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ابری به هیچ دانش فنی و تخصصی نیاز ندارید. کلیه کارهای تخصصی توسط مسئول فروش فضای ابری، مدیریت خواهد شد. 


  • مقیاس پذیری

فضای ذخیره‌سازی ابری مقیاس پذیر و انعطاف پذیر است. اگر سرویس فضای ابری فعلی شما داری ظرفیت کافی نیست، می‌توانید خدمات دریافتی را ارتقا دهید و نیازی به انتقال داده‌ها از یک مکان به مکان دیگر نیست. در واقع فضای درخواستی شما با برخی ویژگی‌های بیشتر به فضای ذخیره سازی ابری قبلی اضافه خواهد شد. 


  • جلوگیری از فاجعه

هر سازمان یا مشترک یک طرح ذخیره پشتیبان دارد که در آن همه نسخه‌های داده‌های خود را ذخیره می‌کند. در صورتی که با مسئله از دست رفتن داده‌ها روبرو شویم، می‌توانیم فایل‌ها را از برنامه پشتیبانی خود بازیابی کنید و به همین دلیل ذخیره سازی ابری بهترین روش برای مقابله با این مسئله است. سرویس ذخیره سازی ابری بهترین بستر را به منظور بازیابی داده‌های از دست رفته فراهم می‌کند و هر سازمانی می‌تواند از فضای ذخیره‌سازی ابری به عنوان ذخیره پشتیبانی داده استفاده کند، بنابراین در صورت از دست دادن داده‌ها، سازمان می‌تواند داده‌های ذخیره شده در فضای پشتبانی ابری را بازیابی کند. 


حرف آخر

در دهه گذشته، سرویس‌های ابری محبوبیت زیادی در صنعت کسب کرده‌اند و در حال حاضر هر شرکت بزرگ در هر حوزه‌ای از سرویس‌های فضای ابری استفاده می‌کند. مهم نیست که شرکت شما کوچک باشد یا بزرگ؛ همه سازمان‌ها برای ذخیره داده‌ها به سرویس فضای ابری احتیاج دارند؛ زیرا که داده‌ها سلاح قدرتمند جنگ‌های آینده هستند به همین علت است که در حال حاضر شرکت‌های بزرگ فناوری سرمایه‌گذاری زیادی به منظور پیشرفت و بهبود زیرساخت‌های فضای ابری می‌کنند زیرا این صنعت پتانسیل تغییر ساختار کامل ذخیره سازی و ارتباطات را دارد. 


چگونه یک صفحه "تماس با ما" جذاب بسازیم؟!
طراحی وب‌سایت